ANTOLOGIA PRAW ZWIERZĄT

Niedawno miałem przyjemność przeczytać "Antologię praw zwierząt" wydaną przez Klub Gaja. Jest to bez wątpienia pierwsza na rynku polskim książka, w której czytelnik może znaleźć tak wiele informacji dotyczących praw zwierząt. W "Antologii ..." kilkunastu autorów prezentuje swoje poglądy na temat miejsca zwierząt w naszym życiu i ich humanitarnej ochrony. Przedstawione są różne punkty widzenia - od teoretycznych rozważań Marii Grodeckiej poprzez konkretne pomysły takich praktyków jak Darek Paczkowski czy Jacek Bożek. Można znaleźć też wiersze opisujące los zwierząt.
W pierwszym rozdziale "Antologii ..." zaprezentowane jest miejsce zwierząt w naszej kulturze, przedstawione są problemy zwierząt więzionych dla ludzkiej rozrywki, wykorzystywanych w okrutnych eksperymentach i zabijanych dla ich pięknych futer. W kolejnym rozdziale możemy zapoznać się z historią i obecnymi działaniami ruchów obrońców praw zwierząt, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. W książce możemy też znaleźć filozoficzne podstawy teorii wyzwolenia zwierząt, zapoznać się ze sposobami odżywiania nie wymagającymi zabijania zwierząt: wegetarianizmem, weganizmem oraz poznać sposoby bezpośredniego protestu przeciwko łamaniu praw zwierząt. Znajdziemy też adresy polskich i zachodnich organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt.
"Antologia praw zwierząt" jest rzetelnym kompendium wiedzy o ruchu obrony praw zwierząt. Znani autorzy i ważność poruszanych w książce tematów sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego obrońcy zwierząt, cokolwiek rozumiemy pod tym pojęciem. Znajdzie tu coś dla siebie i lider grupy manifestującej przeciwko noszeniu futer, i ktoś, kto zobaczył w telewizji zdjęcia z rzeźni i chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o wykorzystywaniu zwierząt przez człowieka. Polecam gorąco.

Krzysztof A. Wychowałek

"Antologia praw zwierząt" pod redakcją Wojciecha Owczarza.
Wydawca: Klub Gaja, Bielsko Biała
copyright (c) 1995 Klub Gaja
Wydanie pierwsze.
Stron 144. Cena 12 PLN.