DZIAŁANIA

Z petycją przez świat

Zapewne nieobce są wam słowa: "chciałabym/chciałbym coś zrobić, ALE nie wiem co i nie mam kiedy". Mam dla was propozycję. Każdy z was może zbierać podpisy pod petycjami dotyczącycymi najróżniejszych spraw, bez względu na miejsce i czas. Jeżeli chodzisz do szkoły, a po niej nie masz czasu bo się kujesz, to możesz przecież zbierać podpisy na przerwach. Jeżeli masz wolne całe popołudnia to wyjdź na ulicę i tam zbieraj. Wielu z was może robić to w pracy, choć często wiąże się to z wieloma trudnościami. A oto petycje jakie mogę wam zaoferować: Akcja na rzecz ochrony wilkaPetycja o całkowitą ochronę wilków w Polsce. Będzie ona przekazana Ministrowi Ochrony Środowiska. Do wilków można strzelać, podczas sezonu łowieckiego, w województwach przemyskim, suwalskim i krośnieńskim, Jednak w dwóch pierwszych wojewodowie sami postanowili ochronić wilki i faktycznie strzela się do nich tylko w krośnieńskim, pomimo że jest ich na tym obszarze zaledwie ok. 100. W tym rejonie tegoroczny odstrzał obejmuje 93 osobniki. Aby powstrzymać dalszy odstrzał i mieć pewność że w dwuch pozostałych wojewudztwach nie będzie miała miejsca podobna sytuacja należy wziąść je pod całkowitą ochronę. Kolejna petycja jest skierowana do prezydenta Stanów Zjednoczonych o akt łaski dla Leonarda Peltiera. Leonard Peltier jest więżniem politycznym od ponad dwudziestu lat. Jego winą jest to, że urodził się Indianinem (Lakotom) i walczył o prawa dla siebie i swojego narodu. Skazany został na podwójne dożywocie. Jako powód podano zabójstwo dwóch agentów FBI. Nie było to jednak zabójstwo lecz samoobrona. Zginęli oni podczas akcji, w której strzelali w okna domów ludzi działających w Ruchu Indian Amerykańskich. Kiedy Indianie zaczeli się bronić doszło do strzeleniny w wyniku której zginęli obaj agencii oraz młody Indianin (w sprawie jego śmierci nigdy nie wszczęto śledztwa). Peltier przyznał się do udziełu w strzelaninie, jednak nie przyznał się do zabicia agentów. Aby go skazać przedstawiono fałszywe dowody (min. podrobiony karabin, z którego miał rzekomo zabić agentów) i zeznana świadka - psychicznie chorej kobiety, którą wcześniej torturowano. Rozprawę prowadził sędzia znany z anty-indiańskich wystąpień. W kolejnych procesach apelacyjnych udowodniono niewinność Leonarda Peltiera. Mimo to ciągle siedzi w więzieniu. I znowu petycja do Ministra Ochrony Środowiska. Tym razem chodzi o jak najszybsze utworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Teren ten spełnia wszystkie wymogi parku narodowego, który jest już zaprojektowany. Więc o co chodzi? Jak zwykle o kasę! Obszar ten podlega Lasom Państwowym a oni tną jak najwięcej i jak najszybciej aby zarobić ile się da, zanim powstanie park.
Kolejna petycja jest przeciwko regulacji Wisły - ostatniej dzikiej rzeki w Europie. Teraz po powodzi ludzi karmi się bzdurami że regulacia rzek jest najwyższą koniecznością bo inaczej grożą nam kolejne powodzie. Argumentuje się to tym, że tama w Czorsztynie uratowała Podchale. To wszystko kłamstwo! Tama w Czorsztynie pochłonęła ogromne obszary leśne, a lasy zatrzymują wodę. Dawniej, kiedy rzeki były nieuregulowane i rosło więcej drzew powodzi wogule nie było (jeśli ktoś twierdzi inaczej to niech poszuka dowodów). Ren jest przykładem bardzo uregulowanej rzeki, a w ostatnim czasie wylał dwukrotnie (w 1993 i 1995), straty były tak znaczne, że do dziś wszyscy w Niemczech o tym pamiętają. Chcemy Wisły dzikiej z tysiącami ptaków, a nie uregulowanego ścieku. Następna petycja jest przciwko wiwisekcji, czyli robieniu doświadczeń na żywych zwierzętach. No tak, ale przecież trzeba na czymś robić. Są metody alternatywne, np.na żywych tkankach rozmnażanych labolatoryjnie (jest to najpewniejszy i najbardziej pewny sposób), symulacje komputerowe i wiele innych.
Teraz będziemy protestować przeciw rozbudowie i modernizacji kolejki na Kasprowy Wierch. Spowoduje to zwiększenie jej przepustowości a to z koleji doprowadzi do rozdeptania Tatr, które i tak są masowo rozdeptywane przez rządnych zdobycia kolejnych szczytów turystów. Ekosystemy po polskiej stronie tatr i tak są bardzo nadwątlone w porównaniu do słowackich.
Tym razem będziemy się domagać wniesienia do trybunału konstytucyjnego ustawy o autostradach płatnych. Jeśli się uda to czasowo, a być może na stałe, zostanie zatrzymana budowa autostrad. Ustawa ta pozwala na usuwanie ludzi z ich własnej ziemi bez ich zgody za odszkodowaniem. Jak to wygląda w praktyce miałem okazję się przekonać niedawno. Ludzie są okłamywani i zmuszani do sprzedaży swojej ziemi za śmieszne grosze. Jeśli nie chcą tego robić są straszeni sądem, lub wojewodą, a na wsiach ludzie ciągle wierzą w ich niemal absolutną władzę. Jednocześnie nikt się nie przejmuje tymi, którzy będą musieli mieszkać tuż obok autostrady.I znów zaczyna się traktowanie ludzi jak śmieci w imię wyższej racji.
O tym jak trudno jest się przedostać z jednego końca Łodzi na drugi nie trzeba nikogo przekonywać. Autobusy a nierzadko również tranwaje stoją w coraz dłuższych korkach. Coraz więcej ludzi ma swój wymarzony samochód (nawet nie zauważając że on ich zabija) i stoją w tych samych korkach, które sami tworzą.stoją w tych samych korkach, które sami tworzą. Na szczęście wobec takiego stanu rzeczy jest alternatywa. Jest nią rower!!! Jest szybki (na terenie miasta przejedziesz nim szybciej niż samochodem lub komunikacją miejską), nie dotyczą go korki (można manewrować między samochodami), dużo zdrowiej nim jeżdzić (nie następuje w nim kumulacja spalin, z którą mamy doczynienia w pomieszczeniach zamkniętych), jest wygodny i może być modny. Skoro jest taki świetny to w czym problem. Welu ludzi boii się jeżdzić po ulicy i trzeba by dla nich zbudować ścieżki rowerowe. Właśnie tego dotyczy ta petycja. Kolejna petycja dotyczy wprowadzenia całkoeitego zakazu reklamowania produktów tytoniowych. Z powodu chorób odtytoniowych umiera w cięgu roku ok. miliona osób, a Polska należy do krajów znajdujęcych się w czołówce na liście największych konsumętów papierosów. Reklama działa głównie na dzieci w wieku 13-15 lat i to głównie one zaczynają palić.
Puszcza Białowieska zajmuje szczegulne miejsce w naszej histori. Od wieków była chroniona przez królów, carów, marszałków, a nawet hitlerowców. Dopiero po wojnie teren ten został otworzony dle rabunkowego przemysłu drzewnego.Maleńki skrawek tych terenów jest parkiem narodowym. Na pozostałym terenie trwa gospodarka leśna. Ostatnio lasy państwowe, w obawie przed rozszerzeniem parku, utworzyły leśny kompleks promocyjny i wciskają ludziom bzdury o tym jak to leśnicy dbają o las. Oczywiście robią to z dala od rejonu działań pił mechanicznych. Jest to ostatni w Europie las nizinny zbliżony do naturalnego. Należy do dziedzictwa przyprodniczego cełej ludzkości i dlatego nie można dopuścić do jego całkowitego zniszczenia. Właśnie dlatego należy poszeżyć obszar parku narodowego na cały obszar puszczy. Jeśli któraś ze spraw Cię jakoś poruszyła, chcesz dowiedzieć się więcej i coś zrobić. Przyjdź do ODE "Źródła" i przyłącz się do działań przez nas prowadzonych.

Beata i Mikołaj


Poprzedni artykuł, Spis treści, Strona główna Psubratów, Następny artykuł